Raidierakstā 'Mediāna' - par to, kā fondi palīdz saviem portfeļuzņēmumiem

Raidierakstā viesojas Sandijs Abolins-Abols, BaltCap partneris un LVCA valdes loceklis, un Uldis Prieditis, kas strādājis vairākās BaltCap portfeļkompānijās.

Gluži kā laulībā ir jāatrod īstais cilvēks, arī uzņēmumam ir jāatrod īstais investors un otrādi - tas tiek secināts, šķetinot attiecību dinamiku starp divām nosauktajām pusēm. Uldis Prieditis no savas pieredzes min, ka, līdz ar iespējkapitāla finansējuma piesaisti, uzņēmums iegūst ne tikai vēl vienu līdzīpašnieku, bet arī ilgstošu un pieredzējušu partneri - ir jābūt gatavam, ka, piesaistot fondu, mainīsies uzņēmuma vadības struktūra, ka jaunie partneri vēlēsies izzināt uzņēmuma procesus, vēlēsies noskaidrot, vai tajos ir kaut kas uzlabojams - ja esi gatavs to pieņemt, tad šāda jauna partnera piesaiste uzņēmumam ir liels ieguvums. Tā arī ir vērā ņemama atšķirība, ja salīdzina iespējkapitāla finansējumu ar banku finansējumu - banku finansējuma gadījumā tas ir tīrs finansējums, taču, piesaistot iespējkapitālu, jauniegūtais partneris ar uzņēmumu iet cauri dažādiem cikliem.

Sandijs Abolins-Abols, savukārt, uzsver, ka no investoru puses būtiski ir redzēt vēlmi augt un attīstīties - uzņēmumam ir jābūt ambīcijām. Tāpat ir arī ļoti svarīgi, ka uzņēmums pievērš uzmanību ilgtspējai un ieguldījumiem ilgtspējā - piemēram, rūpējoties par darbinieku izglītošanu, resursu optimizēšanu un arī sekošanu līdzi dažādu instrumentu attīstībai - piemēram, mākslīgajam intelektam, kas nākotnē biznesu būtiski var ietekmēt.

Lai noklausītos pilno sarunu (sākums 41:06), spied šeit: https://lnkd.in/ej6TfJTj

Raidieraksts 'Mediāna' ir veltīts Latvijas un pasaules ekonomikas, uzņēmējdarbības un finanšu notikumiem un tendencēm.
Epizode tapusi sadarbībā ar Attīstības finanšu institūciju ALTUM un līdzfinansēta no Eiropas Reģionālās attīstības fonda resursiem.

Pieejamas ir arī iepriekšējās epizodes, kurās tika skaidrots:
• Kas ir venture capital (iespējkapitāls) - https://lnkd.in/eqrwFCGS
• Par akcelerācijas fondiem - https://lnkd.in/euQkxxb6 
• Kāds finansējums pieejams pēc akcelerācijas stadijas - https://lnkd.in/e6TBnVVf