Paziņoti Gada Investors 2021 uzvarētāji

LVCA un LatBAN kopīgi organizētajā ikgadētajā pasākumā “Gada investors” 31.martā tika paziņoti balvu laureāti par 2021.gada darījumiem. 

Galveno balvu “Gada investīcija” juridisko un institucionālo investoru sektorā saņēma “Bregal Sagemount” par investīciju “Printful”, kas ļāva uzņēmumam sasniegt miljarda dolāru vērtību un Latvijas pirmā vienradža statusu. Komerceņģeļu kategorijā apbalvojumu “Gada investīcija” ieguva Ģirts Līcis, Kārlis Cerbulis un Uldis Cērps par kopinvestīciju jaunuzņēmumā “WeedBot”, kas izstrādā lauksaimniecības robotus Lielbritānijas tirgum. Izaugsmes balvu saņēma Lokalise”.

Kristīne Bērziņa, LVCA valdes priekšsēdētāja 2021.gada aktivitāti privātā kapitāla industrijā raksturoja sekojoši: “Ir patiess prieks, ka Latvijas privātā kapitāla tirgus acīmredzami stiprinās. 2021. gadā pieaugums bija vērojams gan vietējo fondu darbībā, gan bija arī būtiska ārvalstu fondu aktivitāte.  “Change Ventures”  kļuva par lielāko sēklas kapitāla fondu Baltijā, privātā kapitāla pārvaldnieks “Livonia Partners” izveidoja līdz šim vēsturē lielāko privātā kapitāla fondu Latvijā, tika izveidoti vairāki nekustamā īpašuma fondi, un Latvijā reģistrētie fondi investēja uzņēmumos trīs reizes lielāku summu nekā iepriekšējā gadā. Bija vērojamas arī nozīmīgu ārzemju privātā kapitāla milžu, kā nozīmīgākos minot “Index Ventures”, “Apollo Funds”, ”Bregal Sagemount”, “Partners Group”, investīcijas Latvijas uzņēmumos.”

“Gada investors” balvas juridisko un institucionālo investoru sekotorā saņēma:

Gada investīcija” par investīcijas apjomu un nākotnes prognozi: “Bregal Sagemount” par investīciju “Printful”, kas ļāva uzņēmumam sasniegt miljardu dolāru vērtību un tā saukto vienradža statusu; 

“Gada pārdošana” par darījuma apjomu, rezultātu un ietekmi uz izaugsmes kapitāla nozares attīstību: “Livonia Partners” par tās portfeļa sabiedrības “Santa Monica Networks” kapitāla daļu pārdošanu uzņēmumam “Latvijas Mobilais Telefons” (LMT);

“Gada finanšu konsultants” par investoriem sniegto konsultāciju apjomu, rezultātu un nozīmi: “Superia” par “Livonia Partners” konsultēšanu, pārdodot “Santa Monica Networks” LMT; “EKJU” uzņēmuma vadības konsultācijām, izpērkot uzņēmumu no “BaltCap” un tā dibinātājiem; “Utilitas” konsultācijām saistībā ar vēja parka “Tārgale” projekta iegādi un konsultācijām saistībā ar “Primekss” izpirkšanu no “Green Gateway Fund”;  

“Gada juridiskais konsultants 2021”: “Ellex Kļaviņš” par “Printful” konsultēšanu, piesaistot investīcijas no “Bregal Sagemount”, “Livonia Partners” konsultēšanu “Santa Monica Networks” darījumā un palīdzību “SG Capital Partners Fund I” saistībā ar loģistikas kompleksa iegādi Rīgā. 

Tāpat LVCA izteica pateicību LIAA un tās Somijas pārstāvniecības vadītājai Alisei Barvikai par palīdzību sadarbībā ar ārvalstu partneriem, īpaši Somijas iesaistes aktivizēšanu. Paldies arī ALTUM un tā valdes loceklei Ievai Jansonei-Bukai par aktīvo darbu ar riska kapitāla programmām un Finanšu starpnieku daļas ekspertam Andrim Baumanim par iesaisti ALTUM paspārnē izveidoto fondu ikdienas procesos, “Deloitte” par jau 3. Baltijas privātā un riska kapitāla tirgus pārskata gatavošanu, “Change Ventures” un īpaši Andrim K. Bērziņam par ietekmīgu darbu ārvalstu publiskās telpas papildināšanā ar informāciju par Baltijas un Latvijas privātā kapitāla tirgu. 

“Gada investors 2021” balvas komerceņģeļu kategorijās saņēma:

- “Gada investīcija” par investīcijas apjomu un perspektīvāko nākotnes prognozi: Ģirts Līcis, Kārlis Cerbulis un Uldis Cērps par 150 000 eiro kopinvestīciju jaunuzņēmumā “WeedBot”, kas izstrādā lauksaimniecības robotus Lielbritānijas tirgum;

“Gada ienesīgākā investīcija” par ienesīgāko investīciju pēc investīcijas atdeves koeficienta un absolūtos skaitļos no projekta nopelnītās summas: Voldemārs Brēdiķis un Uldis Dzērve par investīciju dzīvās tulkošanas platformā “Interactio”, kas atbalsta klātienes un tiešsaistes pasākumus un ir integrējama trešo pušu platformās. “Interactio” darbojas jau 111 valstīs. Investīcija pusotra gada laikā sasniedza desmitkārtīgu atdevi; 

“Gada videi draudzīgākā investīcija” par apjomīgāko investīciju ar pozitīvāko ietekmi uz vidi: “Capitalia Co-Investment Fund” un Juris Grišins par investīciju vēja turbīnu pārbaudes, uzturēšanas un apkopes uzņēmumā “Aerones”, kas izmanto robotikas risinājumus, taupot resursus, samazinot remontdarbu laiku un palīdzot palielināt saražotās enerģijas apjomu;

“Gada nozares atbalstītājs”: “Httpool” par atbalstu Baltijas privāto investoru konferences “Business Angel Camp” līdzorganizēšanā Latvijā, kas pulcēja investorus no visas Baltijas un Eiropas, un par nozīmīgu ieguldījumu, atbalstot Latvijas jaunuzņēmumu izaugsmi ar digitālā mārketinga palīdzību.

Jau otro gadu pēc Ekonomikas ministrijas iniciatīvas tika piešķirta arī kopīga LatBAN un LVCA “Izaugsmes balva”, ko pasniedz uzņēmumam, kurš audzis ar biznesa eņģeļu un/vai privātā kapitāla fondu palīdzību un kura nozīmīgā izaugsme vainagojusies Latvijā jaunradītās darbavietās, nomaksātos nodokļos un citā labvēlīgā tūlītējā ietekmē uz Latvijas tautsaimniecību. Apbalvojumu šogad saņēma “Lokalise”.

LatBAN un LVCA pasākums “Gada investors” pastāv kopš 2015. gada. Tā uzmanības centrā ir privātā kapitāla un komerceņģeļu nozares izaugsmes tendences, izceļot un godinot nozīmīgākos tirgus spēlētājus, konsultantus un atbalstītājus un veicinot pieredzes un zināšanu apmaiņu starp tiem.

“Gada investors 2021” tiek rīkots sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un Attīstības finanšu institūciju ALTUM un līdzfinansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda resursiem.